Blog

Általánosságban a színhőmérsékletekről

Általánosságban a színhőmérsékletekről

Hideg vagy meleg fénynél megy jobban az összpontosítás? Melyik színhőmérséklet passzol inkább a fürdőszobánkba? És melyik mellett tudunk jobban pihenni?
Az ideális színhőmérséklet kiválasztása fölött sokan átsiklunk, és inkább csak a LED-ek fényerejére koncentrálunk. 

Ideje lerántani a leplet, és valóban meglátni a különbséget LED és LED között.

Hideg vagy meleg fehér?


A színhőmérséklet az egyik legszembetűnőbb jelenség, mikor fényforrást cserélünk. Vagy mégsem? Sokan észre sem vesszük a hideg vagy meleg fények közötti különbséget, vagy inkább csak nem tudatosul bennünk – mert a szemünk már hozzászokott –, de bizony látható, érzékelhető, mert jelentős eltérések vannak a LED-ek színhőmérsékletei között.

Várj, addig míg bemelegszik az izzó!
– ismerős, ugye? Azok, akik életük során már nemcsak LED-es izzókkal találkoztak, hanem emlékeznek még a klasszikusnak mondható, wolframszálas izzókra is, azoknak ez a kijelentés ismerősen csenghet. Ezeknél az égőknél még a színhőmérséklet – esetünkben a meleg szín – egybeesett az izzószál hőmérsékletével, vagyis minél nagyobb volt az izzás, a fény annál melegebbnek tűnt. És mi van ma?
Napjainkban a kettő már nem függ össze, gondoljunk csak arra, hogy egy minőségi LED izzónál sem tapasztaljuk, hogy külsőleg felmelegedne. Már többféle színhőmérséklettel gyártanak LED-eket, így tényleg személyes preferenciáink alapján tudjuk kiválasztani azt a LED-árnyalatot, ami kellemes a szemünknek, amiben komfortosan érezzük magunkat, és nem utolsó sorban, ami az adott környezetbe is jól passzol.

 

Hideg fényben jobban tudunk koncentrálni

Fölösleges túlságosan is belegabalyodnunk a Kelvin mértékegységébe, és gyakorlatilag meg sem kell értenünk ezt ahhoz, hogy kiválasszuk az ideális izzót. Elég annyit tudunk, hogy milyet keresünk: meleg fehér színűt vagy hideg fehéret. Az alacsonyabb Kelvin számú színtartományt meleg fehérnek, míg a magasabbat hideg fehérnek nevezzük.
Csak nézzünk körül az irodában, hogy milyen színhőmérsékletű fény dominál ott leginkább. Nagy valószínűséggel túlnyomó többségében hideg fehérrel fogunk találkozni, mert ez tarthatja fenn jobban a figyelmet, javíthatja a koncentrációt, az éberséget. Emellett mehet jobban a tanulás, az olvasás, viszont az általános hőérzetünk egy hidegebb fény mellett akár csökkenhet is. Meleg fénynél viszont jobban megy a pihenés, a lazítás, így azokba a helyiségekbe, ahová kikapcsolódni, aludni járunk – nappali, háló – ajánlott ilyen izzót választani. A fürdőbe viszont simán tehetünk hideg fehér színűt, mert eleve a csempés, világosabb környezetbe valamiért jobban illik egy ridegebb fehér izzó is.

 

A következők szerint érdemes válogatnunk a LED izzók között:

  • 4000K jelzésű izzók a természetes hatás kedvelőinek (fehér, illetve normál fényhatásért),
  • 3000K jelzésű izzók a melegebb tónusokért (a narancssárga, melegebb fényhatásért),
  • 6200K, vagyis a hideg fényű izzók (a kékesebb, hidegebb fényhatásért).