Több tényező függvénye, hogy milyen fűtőrendszert építünk ki az otthonunkban. Alapvetően meghatározzák a lehetőségeinket az ingatlan adottságai, például hogy be van-e vezetve a gáz, de hasonlóan sokat nyom a latban az anyagi helyzetünk is, ami behatárolja a beruházási és az üzemeltetési költségeket.
A környezetvédelemhez, fenntarthatósághoz való hozzáállásunk sem elhanyagolható, és a kényelmi szempontokon is sok múlik. Vagyis roppant összetett döntésről van szó, amelynek meghozatalát alapos mérlegelés előzi meg – ehhez szeretnénk egy kis segítséget adni az egyes fűtési típusok rövid bemutatásával.
- Gáz A földgáz a legnépszerűbb háztartási tüzelőanyag, mivel az egyik legelterjedtebb és leggazdaságosabb is egyben. A konvektoros rendszerre – legyen az parapetes vagy kéményes – jellemző, hogy egy helyiséget egy berendezés fűt ki. Az egyes konvektorok külön-külön szabályozhatók, és igen gyorsan felmelegítik a helyiséget. Nem túl modern, nem is túl szép, de igazán hatékony. A gázkazános rendszer, alias cirkó – főleg a kombi, ami nemcsak a lakóteret fűti, hanem meleg vizet is biztosít – jóval korszerűbb megoldás. A helyiségfűtésnél magasabb hatásfok jellemzi, viszont jóval drágább és időigényesebb a kiépítése, de hosszú távon mindenképp ez a nyerő.
- Szilárdtüzeléses Szilárd tüzelőanyagot elsősorban ott használnak, ahol nincs mód a földgázas rendszer kiépítésére. Fával, brikettel vagy pellettel működnek, de a jó hatásfoknak komoly feltételei vannak. Fontos, hogy a tüzelőanyag jó minőségű legyen, ráadásul a téli tűzifát érdemes már nyáron, egyszerre beszerezni, hogy a keményfának legyen ideje kiszáradni a maximális hatásfok érdekében, és a megfelelő tárolásról is gondoskodni kell. Fontos megemlíteni, hogy egy cserépkályha vagy egy kandalló esetében nem gombnyomásra kapjuk a meleget, sok munka van vele, és rendszeres ellenőrzést, karbantartás igényelnek – nemcsak a berendezések, hanem a füstcsövek, idomok, tartozékok és a kémény is. A lobogó tűz látványa és a ropogó fa hangja ugyanakkor semmihez sem fogható hangulatot teremt, így a fatüzeléses rendszerek azok körében is népszerűek, akik akár gázzal is fűthetnének. A karbantartáshoz és a begyújtáshoz szükséges praktikus eszközök pedig egyszerűen beszerezhetők a webáruházunkban is.
- Hőszivattyú. Újonnan épülő vagy teljes felújításon áteső házak esetében érdemes megfontolni a hőszivattyú telepítését. Több típusa létezik – geotermikus, levegő-víz, levegő-levegő, víz-víz –, a legprofibbak fűtésre, hűtésre és melegvíztermelésre is alkalmasak. Kimondottan környezetbarátak, és megfelelő alkalmazásukkal igen alacsony rezsiköltséggel számolhatunk – csakhogy a kiépítésükhöz meglehetősen mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk.
- Elektromos fűtés. Kétségkívül a legdrágább megoldás, többszobás lakásokhoz, házakhoz nem is érdemes ezt választani, hacsak nincs egyéb lehetőségünk. Ugyanakkor egy-egy helyiség fűtésére akár ideális is lehet, hiszen nincs szükség munkálatokra, bontásra, kiépítésre, engedélyeztetésre, ellenőriztetésre – csak bedugjuk a 220-ba, és jön a meleg, már ha bírjuk amperrel.