Belsőépítészeti megoldások terén a gipszkarton az egyik legnépszerűbb építőanyag napjainkban, ezért reális az esélye annak, hogy életünk valamely szakaszában mi is felhasználjuk majd. A feladat első körben ijesztőnek tűnhet, de pánikra semmi ok – néhány alapszabály betartásával akár mi magunk is megoldhatjuk lakásunk gipszkarton-szigetelését.
Sokan választják a gipszkartont sokrétű felhasználhatósága és kedvező tulajdonságai miatt: idő- és költséghatékony, környezetkímélő, használata egyszerű és nem jár különösebb felfordulással. A gipszkarton ideális választás lehet, ha lakás-átalakításon, álmennyezet kialakításán gondolkodunk, ha kijavítanánk egy régi fal egyenetlenségeit, de térelválasztási ötletként is remekül alkalmazható.
A gipszkartonozás ABC-je kezdőknek
Bár a gipszkartonozás néhány egyszerű lépésben házilag is kivitelezhető, a bonyolultabb feladatoknál érdemes szakember segítségét igényelni. Ahhoz, hogy megalapozzunk a munkának, a legfontosabb a váz kialakítása fából vagy fémből készült tartóelemekből. A fémből készült szerkezet jobb terhelhetőséget biztosít, ezért válaszfal kialakítása esetén fém UW és CW profilok használatát ajánljuk a vízszintes, illetve függőleges elhelyezéshez. Ha csak takarni szeretnénk a falat, elegendő a fa tartószerkezet, vagy közvetlenül a falra is ragaszthatjuk a gipszkarton lapokat. A váz üregeiben elrejthetőek az elektromos kábelek és vezetékek, a profilok közé könnyen beépíthetünk hő- és hangszigetelő elemeket.
Ezt követi a lapok méretre szabása, majd rögzítése gipszkarton csavarok segítségével, amelyek fa és fém vázszerkezet esetén is alkalmazhatóak. Figyeljünk, hogy a csavarok egymás közötti távolsága 20–25 cm, a gipszkarton lap szélétől számítva pedig 10–15 mm legyen. Az egyszerű falborítást, ha nem használunk tartóelemeket, megoldhatjuk ragasztással is. Minden esetben használjunk speciális gipszkarton ragasztót, és ügyeljünk az egységes térbeli elrendezésre!
Utolsó simításként a munkafolyamatot az esztétikai hibák javításával zárjuk. A hézagok, kilátszó csavarfejek eltüntetésére glettanyagot használunk. Az élvédők felhelyezése után újra glettelünk, majd megvárjuk, hogy kiszáradjon. A további egyenetlenségek megszüntetésére használhatunk csiszolópapírt. Az így kapott egységes falfelületet ezután tetszés szerint festhetjük vagy tapétázhatjuk.
Ha még nem szerezte be a gipszkartonozáshoz szükséges csavarokat, szerszámokat, kellékeket, bátran válogasson webáruházunk kínálatából!