A hosszú téli és a szeszélyes tavaszi hónapok során alig várjuk, hogy felszabadultan rohanhassunk a kertbe, és a bőrünkön érezzük a melengető napsütést. Örülünk, mosolygunk, majd hirtelen fordul a kocka, és másra sem vágyunk, mint árnyékra. Pánikszerűen tekintünk körbe, és ha nem voltunk előrelátóak, gyorsan visszamenekülünk a házba a kínzó forróság elől, és azonnal neki is állunk megoldást keresni.
Építhetünk szaletli, nád-, zsindely- vagy bambusztetőt, de persze ezek idő és pénzigényes vállalkozások, és ilyenkor már csak napi pár hűvös óra áll rendelkezésünkre. Szerencsére vannak gyorsabb megoldások is: kifeszíthetünk egy napszövetet, vitorlát vagy napvászont, és választhatunk több vagy egy lábon álló, dönthető, csukható napernyőket és sátrakat, vagy akár falra szerelhető és karral kitekerhető napellenzőket. Az árnyékoló lehetőségek tárháza végtelen, biztosak lehetünk benne, hogy megtaláljuk a nekünk megfelelő méretet, funkciót, formát és színt. De mi lesz a hőséget kevésbé jól tűrő növényekkel, gyümölcsökkel, és a kert többi részével?
Több funkció egyben: a sokoldalú árnyékoló háló
Minderre van egy tökéletes megoldás: a minőségi árnyékoló háló. A szövött hálót felszerelhetjük vízszintesen vagy függőlegesen: korlátra, erkélyre, kerítésre, autóbeállóra, az üvegház vagy a konyhakert fölé. Ráadásul a szomszédból való belátást is megakadályozhatjuk vele, és a szél ellen is védelmet biztosít. Választhatunk olcsóbb, szintetikus termékeket, de környezetkímélő és a kerthez jobban illő, természetes bambusz vagy nádszövetet is. Adja magát a zöld szín, mert jól illeszkedik a környezethez, de más színeket, nyomtatott mintás darabokat, és UV stabilizátorral ellátottakat is találhatunk, amelyek a nap káros hatásaitól is védenek. Érdemes felhelyezéskor a hálót jól megfeszíteni és a szélein visszahajtani, így tartósabban fent marad, és jobban is mutat. Ha kedvünk tartja, egy későbbi alkalommal folytathatjuk a böngészést, mert rengeteg olyan ötletet és magyarázó videót találhatunk, amelyekből megtanulhatjuk, hogyan építsünk mi magunk – természetes, akár vásárolt vagy megmaradt anyagokból – egyedi és a kertben jól mutató, árnyékot adó szerkezetet.