Most, hogy itt a jó idő, az új kezdet ideje, természetes módon a megújulás iránti vágyunk is felerősödik. Ilyenkor tavasszal a téli és a nyári ruhák, felszerelések is menetrendszerűen helyet cserélnek. Ahogy járunk-kelünk, pakolunk, érdemes a pincében, a tárolóban és a padláson egy kicsit jobban körül nézni: biztosan találunk sorsukra hagyott bútordarabokat is. Minek vennénk újat, ha fel is újíthatjuk? Olvassa el tippjeinket!
Ha az a kérdés, mi legyen velük, a válasz egyszerű és nagyszerű: újítsuk fel őket! Gondoljunk a természetre, ne terheljük további felesleges károkkal, és használjuk azt, ami egyszer már elkészült, és jól működött! A bútorfelújítás határtalanul izgalmas és kreatív kaland, és aki egyszer megtapasztalta a maga által felújított egyedi bútorban rejlő örömet, máskor is szívesen belevág majd, akármilyen kemény fáról legyen is szó.
Bútorfelújítás
Jól és időtállóan általában fa bútort lehet és érdemes házilag felújítani. Ha vannak benne faférgek, azoktól előbb meg kell szabadítanunk a bútort. Fontos, hogy az összes szennyeződést távolítsuk el rendesen, nedves vagy száraz tisztítással, a lakkozott bútorról pedig higítóval tudjuk lemosni a lakkot.
Ahhoz, hogy a bútor tartós legyen, nem árt a régi csavarok helyére a felújítás végén új, minőségi facsavarokat tennünk. Ha kell, szereljük szét a bútort elemeire, a hibák kijavításához pedig minden szükséges tanácsot és tippet beszerezhetünk a világhálóról.
A régi festék eltávolításának módja például attól is függ, hogy milyen a fa felülete. Sokszor több réteg festéket is le kell szednünk, festékeltávolítóval, kromofággal, kálilúg vagy lúgkó vizes oldatával, és persze csiszolással.
Válasszuk ki a festék vagy festékek színét, kültérre használjunk fakonzerváló alapozót. Persze a fából készült széknek, asztalnak, ládának általában nagyon is jól áll, ha meghagyjuk az eredeti színét, és csak lakkozzuk vagy olajozzuk.
Vidám tervezés
Nem kell munkának felfogni az otthoni munkavégzést, így a bútorfelújítást sem! Remek móka is lehet, amit akár a barátokkal vagy a családdal közösen is végrehajthatunk.
Ezzel pedig nem csak frissességet csempészünk élettereinkbe, de kifejezhetjük vele saját sítlusunkat is.
Gondoljon csak bele. Gyermekének megvette a jó minőségű bútorokat, majd egyik nap azt mondja, neki nem tetszik a bútorok színe, inkább másmilyet szeretne. Mit tehet ilyenkor? Eladja áron alul a jól bevált alkalmatosságokat, vagy kiválasztják közösen azt a színt, amely a gyermeknek is tetszene. Manapság már remek festékek vásárolhatóak, amelyekkel öröm a munka.
Az elégedett mosoly mindent megér
A bútort festhetjük több színűre, a díszítéshez pedig használhatunk dekorport vagy stencilmintát is. A fotelek új kárpitjához vessük be bátran a régi anyagainkat. Készíthetünk antikolt éjjeli vagy tárolószekrényt, a konyhabútorokhoz pedig választhatunk öntapadós tapétát, és más anyagokkal is díszíthetjük a fából készült alapot. Az új csavarral új fogantyúkat szerelhetünk fel, melyeket akár mi magunk is készíthetünk a lomokból elővarázsolt darabkákból. Kísérletezzünk bátran, élvezzük, hogy jót teszünk vele mindenkinek – és egy vidám, elégedett mosolyhoz csak rá kell pillantanunk a régi-új bútorra!