A családi kedvenc rengeteg örömmel ajándékoz meg minket nap mint nap, vannak azonban esetek, amikor el szeretnénk zárni négylábú barátunkat. Például ha vendégek jönnek, kerti munkát végzünk, vagy ha a blöki ellenséges az idegenekkel. Egy kutyakennel segítségével könnyen megoldhatjuk a kérdést, ráadásul – ellentétben a láncra kötéssel – az elkerített terület igazán állatbarát megoldás is.
Az építés előtt
Mielőtt belevágnánk a munkálatokba, fussuk át a legfontosabb kérdéseket! Hol legyen a kennel? Fontos, hogy a kutyus el tudjon bújni a nap elől, és esőben se ázzon meg. Érdemes lehet egy terebélyesebb fa mellé helyezni a kennelt, hiszen ez esetben nem kell kutyaóllal vagy féltetővel bajlódnunk. A következő kérdés a méret. Fajtától függ ugyan, de alapvetően minden blöki szeret mozogni. Akkora kennelt építsünk, hogy a kutyának legyen elég tere mozogni, akár futkározni is. Az utolsó szempont, amit figyelembe kell vennünk, a felhasználni kívánt anyag. A kennel készülhet fából, PVC-ből vagy téglából, mi mégis a ponthegesztett hálót javasoljuk, hiszen remek ár-érték arányt képvisel, könnyen megmunkálható és igencsak strapabíró is.
Lássunk neki!
A mérettől függ, hány tartórúdra lesz szükségünk, de általában 4-6 darab elegendő szokott lenni. Miután ezeket leástuk a földbe (kb. 60-70 cm mélyen), erősítsük rá a ponthegesztett hálót. Amennyiben fával kívánunk dolgozni és nem szeretnénk egyszerűen leásni a faanyagot a földbe, hiszen az úgy sokkal gyorsabban tönkremegy, megfelelő választás lehet betonozható vagy talpas oszloptartók választása is a megfelelő rögzítéshez.
A legjobb megoldás a hegesztés, ugyanakkor más megoldások is szóba jöhetnek. Ne feledkezzünk meg az ajtóról sem, ami akár anyagában és méretében is eltérhet a kennel többi részéről. A döngölt föld és a beton nem igazán alkalmasak a kutyusnak, ezért célszerű inkább fapadlót használni vagy vásárolhatunk kültéri járólapokat is erre a célra. Ha a költséghatékonyság a legfőbb szempont, néhány használt raklap tökéletesen megfelel a célnak. Könnyen tisztítható, és megvédi a kutyust a sártól és hótól.
Néhány jó tanács a végére
Minden kutya kíváncsi természet, ezért a kennelt olyan helyre tervezzük, ahol négylábúnk kedvére nézelődhet. Az ingerszegény környezet nem tesz jót a családi kedvenc közérzetének. A kutya az ember legjobb barátja, márpedig a barátainkat nem tartjuk hosszú távon bezárva. Csak annyi időt töltsön a kennelben, amennyit feltétlenül szükséges! Érdemes a tervezés előtt szétnézni a készen kapható kennelek piacán, hiszen számos remek ötletet meríthetünk belőlük. Akár igazi luxusvillával is meglephetjük kedvencünket!