Blog

Magunk és szeretteink védelme a fűtésszezonban

Magunk és szeretteink védelme a fűtésszezonban

Megkezdődött a fűtésszezon, amikor mindnyájunknak fokozottabban kell odafigyelnie az otthoni biztonságra. Hiszen akár gázkazánról, cserépkályháról vagy kandallóról van szó, minden esetben fontos az a megnyugtató tudat, hogy készülékeink nem károsíthatják egészségünket.

Biztosnak kell lennünk abban, hogy tüzelőberendezéseink nem juttatnak semmilyen káros anyagot a lakótérbe, és kiszámíthatóan tartják melegen otthonunkat. Lássuk, mire kell mindenképpen odafigyelnünk a fűtési időszakban!

Ne bízzuk a véletlenre! Használjunk szén-monoxid vészjelzőt!

 

Még manapság is széles körben elterjedtek a régebbi típusú, nyílt égésterű kazánok a fűtés megoldására. A modern, zárt égésterű, kondenzációs kazánokkal szemben a nyílt égésterű kazánok lángja szabad szemmel is látható. Mivel az égéshez szükség van levegőre, az égés során ezek a készülékek a lakótér levegőjét hasznosítják. Így biztosítanunk kell számukra a megfelelő oxigénellátást, szellőzést. Amennyiben ugyanis egy nyílt égésterű kazán nem jut megfelelő mennyiségű oxigénhez, és elhasználja a lakótér levegőjét, az égés közben szén-monoxid keletkezik. Az ilyen készülékek is működhetnek maximális biztonsággal, azonban fontos, hogy nyílászáróink biztosítsák a megfelelő szellőzést, odafigyeljünk a rendszeres karbantartásra, és szén-monoxid érzékelővel szereljük fel otthonunkat.

A szén-monoxidot szokás alattomos gyilkosnak is nevezni, hiszen érzékszerveinkkel nem érzékelhetjük a megjelenését, azonban már kis mennyiségben is halált okozhat. A szén-monoxid színtelen, szagtalan, mérgező gáz, melynek jelenlétére csak néhány jelből gyanakodhatunk:

  • Gázkészülékünk lángja néhol sárgás színű
  • A kémény bekötése körül kormozódást látunk
  • Szédülést, fejfájást, hányingert észlelünk
  • Háziállatunk megbetegszik, elpusztul

Ha azonban a meghibásodás éjjel, álmunkban jelentkezik, nincs esélyünk gyorsan cselekedni. Ilyen esetekben elengedhetetlen, hogy jó minőségű CO-érzékelővel szereljük fel otthonunkat. A vészjelző hangjelzéssel riaszt minket, ha szén-monoxid van a légtérben, így képesek lehetünk vészhelyzetben is azonnal elhagyni a lakást.

 

Őrizzük meg az otthon melegét programozható termosztáttal!

 

Az, hogy mekkora mennyiségű gázt használunk a fűtés során, a környezetünk és a pénztárcánk is megérzi. Hogyan tudjuk mégis megtartani az egyensúlyt a kellemes hőmérséklet és az elfogadható mértékű gázfogyasztás között?

A legtöbben végletek felé hajlanak, és ahogy kint hűl az idő, úgy tekerik feljebb a fűtést. Valójában ez rendkívül rossz megoldás, hiszen egy jó termosztát használatának célja éppen az, hogy bent a lakásban mindig ugyanazon a hőmérsékleten tartsa a levegőt. De vajon van-e szükségünk az állandóan egyenletes hőmérsékletre? Sokan úgy gondolják, nincs, és ezért éjszakára le is tekerik a fűtést, arra gondolva, hogy így kisebb lesz a fűtésszámlájuk. Azonban éppen az ellenkezője igaz: amennyiben éjszaka lehűtjük a nappal jól felmelegedett lakásunkat, azt sokkal költségesebb újra felmelegíteni, mintha folyamatosan szinten tartanánk a hőmérsékletet.

A programozható, digitális szobatermosztátokkal lehetséges egy olyan fűtési ciklus beállítása, ami leköveti életritmusunkat. Ha alszunk, a készülék ugyan lejjebb veszi a hőmérsékletet, de nem akkora mértékben, hogy túl sok energiába kerüljön visszafűteni a lakást. Egy digitális termosztát biztosítja, hogy optimális hőmérsékletet érjünk el otthonunkban.

 

A fűtésszabályozó és levegőminőség-ellenőrző digitális eszközök olyan felbecsülhetetlen befektetést jelentenek, amivel hosszú távon nemcsak pénztárcánkat kíméljük, de akár saját és szeretteink életét is megmenthetjük.