Noha az ősz beköszöntével máris az év végét várjuk, sok kerti munka még csak ilyenkor, a fagyok beállta előtt kezdődik. Lássuk, mire érdemes gondolni, ha rendeben szeretnénk tartani otthoni veteményesünket, gyümölcsfáinkat, és nem akarjuk, hogy a tél túlságosan megviselje gyepünket, sövényeinket!
Mielőtt még bármihez hozzálátnánk
Kezdjük a munkát a virágoskertben, hiszen az ősz elején bőven találhatunk még termő paradicsomot, paprikát, káposztát vagy egyéb zöldségeket. Az utolsó betakarítás után érdemes eltávolítanunk az egynyári növényeket, visszavágnunk az évelőket, cserjéket, sövényeket, hogy a fagy ne tehessen kárt bennük.
Október környékén végezzünk a növények átültetésével, hogy gyökérzetük még a fagyok előtt meg tudjon telepedni, amiben az őszi csapadékmennyiség is nagy segítségül szolgál. Bizonyos növények, így például a rózsák számára az őszi idő ideális ültetésre. Mindemellett a virághagymákat is ilyenkor érdemes elültetnünk – így a tavasz kezdetével azonnal gyönyörködhetünk majd bennük.
A tavasz előkészítése
Bár épphogy csak vége a nyárnak, és messze vannak még a kellemes tavaszi napok, az őszi munkák során dől el, hogy milyen is lesz kertünk tavasszal. Az egyik legfontosabb dolgunk a kert megtisztítása. Érdemes összegereblyézni a lehullott leveleket, és gyökerestől kihúzni az elszáradt vagy beteg növényeket.
Ne aggódjunk amiatt, hogy mit is kezdjünk az összegyűlt levelekkel és elszáradt növénymaradványokkal, hiszen ezek jó szolgálatot tesznek komposzthalom készítésénél. Ássunk árkot a kertben, amelyet töltsünk meg az összegyűlt zöldhulladékkal. A lebomlást segítő trágya hozzáadása után földdel fedjük be az árkot, így biztosak lehetünk benne, a komposzt tavaszra csodát tesz a föld minőségével!
A lehullott levelek összetakarítása a gyepünk állagának megőrzése szempontjából is fontos. Az alacsony hőmérséklet és a téli nedvesség különösen rongálja a gyepet, ha levelektől betakarva hagyjuk, hiszen azok nem engedik át a napfényt, és teret adnak a mohásodásnak. Fontos, hogy az utolsó, novemberi fűnyíráskor ne vágjuk túl rövidre a füvet, így gyepünk télen is képes lesz hasznosítani a napfényt.
Mielőtt beállna a fagy
Kertünk téliesítésekor virágágyásainkat gondosan takarjuk be a megmaradt avarral vagy építsünk föléjük fóliasátrat. Bizonyos érzékenyebb, egzotikusabb növények különleges védelmet igényelnek a hideg ellen, ezért érdemes műanyag takaróponyvával befednünk őket, hasonlóképpen kerti bútorainkhoz.
Az őszvégi munkák során egy dolgot semmiképpen se felejtsünk el: megóvni kertészeti berendezéseinket. A fagy beállta előtt eresszük ki a vizet az öntözőkből és a csapokból, valamint kapcsoljuk ki kertünk vízcsatlakozásait. Amennyiben tószivattyút telepítettünk, télre mindenképpen szereljük le.
Óvjuk meg kertünket a fagykártól, és élvezzük a mesés, hófödte tájat!