Ha pontosan és jól csináljuk, akkor szép és termőképes bokrok, gyümölcsfák állnak majd a kertünkben. Csak metszünk és aprítunk. Kész, pont. Ha valóban ennyire egyszerű lenne, akkor ez a cikk sem íródott volna meg.
A metszés odafigyelést és megfelelő időzítést igényel. Mutatjuk az alapszabályait.
Növény, növény, egyre megy
Ha azt szeretnénk, hogy a kertünkben burjánzó díszbokrok, bogyósok és fák a portánk ékességei legyenek, akkor a metszésük elengedhetetlen. Nemcsak a küllemük, hanem a rendszeres fiatalításuk miatt is. Minél rendezettebbek és egészségesebbek, annál valószínűbb, hogy a későbbiekben termőképesek lesznek.
Legyen ütemtervünk
Mielőtt nekilátunk a metszésnek, fontos átvennünk, hogy milyen típusú növényekkel van dolgunk. Mert míg egyes fajtákat nyugodtan ráncba szedhetünk márciusban vagy áprilisban, addig más típusokat csak ősszel vagy nyáron, a leszüretelést követően. Tájékozódjunk a lehetőségeinkről hiteles forrásokból!
A csonthéjasokat például csakis tavasszal metszhetjük (pl. barack, meggy), még a virágzásuk előtt. Ezzel ellentétben az almatermésűeket (alma, körte) ősszel fiatalíthatjuk vagy nyáron, amikor ún. zöldmetszést végzünk. Ugyanez igaz a bogyósokra és a különböző díszbokrokra is, melyekről szintén csak ősszel távolíthatjuk el a vadhajtásokat, a beteg vesszőket.
Az utókezelés fontossága
Legyen szó bármilyen metszési technikáról, az alapja mindegyiknek hasonló (fiatalító metszés, a lombkorona alakítása). Meghagyunk néhány vezérvesszőt (az egészségeseket, a jól termőket), és eltávolítjuk a felesleges, illetve beteg részeket. A vágások helyét minden esetben kezelnünk érdemes, hogy elkerüljük a későbbi megbetegedést. Erre már számos sebkezelő szer a rendelkezésünkre áll. Válasszunk közülük a pénztárcánknak megfelelően!
+ tipp: Ha a metszést szakszerűen elvégeztük és a sebfertőtlenítés is megtörtént, akkor jöhet a lemosópermetezés. Ezzel plusz védelmet nyújthatunk a különböző betegségek ellen, különösen a vágási felületeken.
A metszés alapvető kellékei
Azon túl, hogy kényelmes ruhát választunk a metszéshez, egyéb kiegészítőkre is szükségünk lehet. Olyanokra, mint a gumicsizma vagy a védőkesztyű. Az éles metszőolló például egyenesen kötelező. Célszerű többféle méretű és pengéjű metszőollót beszereznünk, hogy mindig pontosan olyannal dolgozhassunk, amit a munka jellege megkíván. A makacsabb, vastagabb ágak esetében használhatunk ágvágót, vagy bevethetjük a nehéztüzérséget, és eltávolíthatjuk azokat fűrésszel is.
Önnek megvan már minden eszköze a metszéshez vagy az egyéb kerti munkákhoz?
Még nem késő rendelni, itt beszerezheti kedvenc szerszámait és kiegészítőit.
Iratkozzon fel a hírlevelünkre, és az akcióinkról is időben értesülhet!