Ha szeretnénk, hogy a kertünk élettől duzzadó, zöld és egészséges legyen, nem feledkezhetünk meg az öntözésről. A kertgondozás szerves részét képezi a növények rendszeres és vízigényüknek megfelelő, helyes locsolása. Ez egyszerűnek hangzik, de ha nem rendelkezünk a kivitelezéshez szükséges eszközökkel, megnehezítjük a saját dolgunkat, és idő-, illetve költségszempontból is ráfizethetünk.
Tavasszal, az öntözési időszak beköszöntével érdemes átgondolnunk, milyen locsolási segédeszközökkel rendelkezünk, mert még nem késő beszereznünk a hiányzó darabokat. Elsősorban egy megfelelő locsolótömlőre lesz szükségünk, amelyet körültekintően, meghatározott szempontok mentén érdemes kiválasztani.
Locsolótömlő kisokos: hogyan válasszunk?
- Az öntözőtömlő hosszát ajánlott a kertünk méretéhez igazítani: a hatékony öntözéshez a kert végső pontjáig el kell érnie. A tömlők legáltalánosabb méretei a 25 és 50 méteres, de ha praktikusan gondolkodunk, nem biztos, hogy mindig le akarunk tekerni egy 50 méter hosszú slagot a tömlődobról, majd vissza. Ez esetben dolgozhatunk rövidebb öntözőcsövekkel is, amelyeket modern, egyszerűen felszerelhető csatlakozókkal kapcsolhatunk össze.
- A kertben található vízvételezési lehetőség mennyisége és típusa is meghatározó, hiszen nem mindegy, hogy kerti csap, fúrt kút vagy esővízgyűjtő biztosítja az öntözéshez szükséges vízellátást. Általában egy adott vízvételezési hely van a kertekben – a távolságokat mindig ehhez mérten számoljuk!
- Az öntözőtömlő minőségét elsősorban az anyaga befolyásolja: a vastagabb, erősebben szőtt tömlők kisebb valószínűséggel törnek meg. Ha meg akarjuk kímélni magunkat attól, hogy locsolás előtt a tömlőnk horpadásainak, benyomódásainak kiegyengetésével kelljen foglalkoznunk, fokozottan figyeljünk az anyagminőségre!
- A tömlő átmérője is lényeges, hiszen ettől függően több vagy kevesebb víz áramlik egyszerre a csőben. A legelterjedtebb átmérőméretek a fél-, az egy- és a háromnegyed colos. Egy nagyobb kert öntözéséhez a félcolos locsolócső nem elég hatékony, hiszen a vékony átmérő miatt alig jön ki rajta víz, így kétszer-háromszor is több időbe telhet a locsolás, mint egy háromnegyed vagy egycolos tömlővel.
- A vízvételezési pont víznyomását is érdemes figyelembe venni a locsolótömlő kiválasztásánál. A vékony cső és a nagy víznyomás például nehezen hangolható össze, hiszen a keletkezett nyomás szétfeszíti a tömlőt a csatlakozásoknál. Hogy ezt elkerüljük, ellenőrizzük a tömlő gyári csomagolásán, hogy mekkora nyomásértékekre van optimalizálva!
Ha a locsolótömlő kiválasztásánál ezeket az egyszerű tanácsokat figyelembe vesszük, nem lőhetünk mellé. A pontos célzás márpedig az öntözésnél is elengedhetetlen: szereljünk praktikus szórófejet az öntözőcső végére, és indulhat a locsolás!