Az egészségünk megőrzése érdekében elengedhetetlenül fontos, hogy minden évszakban gondoskodjunk a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozásról, amiben a vitaminok is nagy szerepet játszanak. Készítsünk házi savanyúságokat!
A kiegyensúlyozott táplálkozással biztosítani tudjuk az esszenciális tápanyagok, nyomelemek és vitaminok megfelelő mértékű bevitelét a szervezetünkbe.
Télen különösen ez utóbbiakból szenvedhetünk hiányt: míg a tavasz és a nyár folyamán megannyi különféle friss zöldség, gyümölcs áll a rendelkezésünkre a vitaminszükségleteink fedezésére, addig a hideg évszakok beköszöntével egyre szűkösebbé válnak az erre szolgáló lehetőségeink.
Ilyenkor ajánlott vitaminkészítményekkel kiegészíteni étrendünket, hogy biztosan elejét vegyük a hiánybetegségek kialakulásának. Ha azonban természetes vitaminforrásokra is vágyunk, amelyek nemcsak egészségesek, de egyúttal ízletesek is, akkor mindenképpen tegyünk egy próbát az élelmiszer-tartósítás egyik legősibb módjával, a savanyítással!
Kedvenc savanyított csemegénk: a savanyú káposzta
A savanyítás elsődlegesen zöldségek, gyümölcsök – ritkább esetben halak – ecet- vagy tejsavas fermentálással történő tartósítását jelenti. Szinte a világ összes konyhájában alkalmazzák ezt az eljárást valamilyen formában a friss élelmiszerek minőségének, illetve tápértékének megőrzése céljából.
Magyarországon – a kovászos uborka, az ecetes cékla és a csalamádé mellett – talán a savanyú káposzta számít a legkedveltebb fermentált élelmiszernek, amely valósággal bővelkedik a vitaminokban és a hasznos ásványi anyagokban, így tényleg jól tesszük, ha a tél folyamán minél többet fogyasztunk belőle. Csakhogy a tápértékét nagymértékben befolyásolja, hogy milyen módon savanyítják a káposztát: a boltokban, szupermarketben kapható változatokat ugyanis általában gyorsított eljárással készítik, ami miatt a vitamintartalmuk sokkal gyorsabban csökken, mint a hagyományos módon készült savanyúságoké.
A savanyítás folyamata valójában nem nagy ördöngösség, akár házi körülmények között is nehézségek nélkül tartósíthatjuk a fejes káposztát. Ráadásul így a minőség tekintetében sem kényszerülünk kompromisszumokra.
Ha rendelkezünk a megfelelő méretű fa- vagy műanyag hordóval, neki is kezdhetünk a savanyításnak:
- A káposztafejeket alapos tisztítás után gyaluljuk le, majd helyezzük a tárolóedénybe minden réteget alaposan megsózva, fűszerezve!
- Közben nyomkodjuk le a káposztarétegeket, hogy a levegőt kiszorítsuk belőle!
- Ha a lé ellepi a káposztát, súlyozzuk le, majd fedjük le a tárolóedényt!
- Az erjedés első időszakában intenzív habosodás jöhet létre, amit el kell távolítani. Ezután jön a csendes erjedés, amelyet követően fogyaszthatjuk is házi savanyú káposztánkat.
Ön is készítene savanyú káposztát télire? Tekintse meg műanyag hordóink, savanyítóballonjaink felhozatalát!